Paratoner Tesisatı

Yıldırım, kişinin tehlikesinden kaçamayacağı, bulutla yeryüzü arasındaki deşarj olayıdır. Pozitif ve negatif yük farklılıklarının sebebiyle yüksek yoğunlukta elektriksel alan oluşur ve dağılma noktasına geldiğinde elektriksel deşarj meydana gelir. Bu deşarj bulutla yer arasında yıldırım düşmesi şeklinde oluşur.

Yıldırım da diğer doğa olayları gibi önüne geçilemeyen fakat doğru korunma yöntemleriyle riski en aza indirebildiğimiz bir doğa olayıdır. Yıldırımdan korunma yöntemleri ile mal ve can kayıpları azalmaktadır. Yıldırımdan korunma yöntemleri, dış yıldırımlık ve iç yıldırımlık sistemlerinden oluşur. Dış yıldırımlık sistemleri direkt etkisine karşı yapınızı ve can güvenliğinizi koruyan sistemlerdir. Aktif paratonerler, dış yıldırımlık sistemlerinden biridir. Aktif paratonerler montajın yapıldığı yerden itibaren belirli bir koruma çapı içerisinde kalan alanı ve yapıları koruyabilmektedir. İyon yayınımı yaptığı için yıldırım akımı aktif paratoner üzerinden toprağa ulaşmaktadır. Radyoaktif paratonerlerin yasaklanmasıyla aktif paratonerlerin dünya çapında kullanılması yaygınlaşmıştır. Aktif paratonerlerde en önemli faktör koruma yarıçapıdır. NFC 17-102 Fransız Standardı’na göre yapılan seviye hesabına göre uygun koruma yarıçapı belirlenir. Ayrıca bu koruma yarıçapı ürünün test sonucundaki  tetikleme zaman üstünlüğüne bağlıdır.

Aktif paratoner tesisatı temel 3 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar; aktif paratoner başlığı, iniş iletkeni ve topraklamadır. Paratoner tesisatının uygun olarak yapılması yıldırımdan korunma da dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.Yıldırımdan korunma tesisatının bakımı her yıl yapılmalıdır. Topraklama direnci her yıl ölçülmeli ve şartnamedeki değer sağlanmalıdır. Yıldırımdan korunma tesisatında yıldırım düştüğü kabul edildiği takdirde tesisat kontrol edilmeli ve bozukluk varsa giderilmelidir.

Paratoner Tesisatı hizmeti ile ilgili hizmet talebiniz için iletişim menüsünde yer alan bilgilerle bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Paratoner